Almería palkkasi uuden päävalmentajan – millainen mies on Juan Ignacio Martínez?
Almería on palkannut uuden päävalmentajan aiemmin tällä viikolla potkut saaneen Francisco Rodríguezin tilalle. Uutena päävalmentajana kauden loppuun asti toimii La Ligan seuraajille tuttu nimi Juan Ignacio Martínez, eli tutummin JIM. Seura tiedotti asiasta verkkosivuillaan.
50-vuotias Martínez on tyypillinen kiertolaisvalmentaja, jonka pestit ovat kestäneet yleensä yhden tai kaksi kautta. Espanjassa hänet muistetaan etenkin kahdesta viimeisestä työpaikastaan Real Valladolidin ja Levanten luotsina.
Martínez ei ole puikoissa vielä tänään, kun Almería kohtaa kotonaan Real Madridin. Vetovastuussa on kakkosjoukkueen valmentaja Miguel Rivera. Syy on seuran mukaan se, että Rivera on vetänyt peliin valmistavat harjoitukset tällä viikolla.
Toimittajan sana
Almerían pelissä on tällä kaudella ollut kaksi ongelmaa yli muiden. Ensinnäkin, joukkue ei tee läheskään tarpeeksi maaleja organisoiduista, hitaista hyökkäyksistä. Joukkue on kaiken kaikkiaan tehnyt tällä kaudella vain 11 maalia. Näistä ainoastaan kaksi on tullut hitaan hyökkäämisen kautta. Sinänsä Almería laukoo paljon, mutta hyvin harva kuti suuntautuu kohti maalia. Joukkueen hyökkäyspeli on tähän asti perustunut paljolti keskityspalloihin, joilla on haettu Tomer Hemediä.
Toinen merkittävä ongelma on ollut puolustuspään vuotaminen. Almería on ottanut toiseksi eniten laukauksia vastaan tällä kaudella. Ei siinä mitään, jos laukaukset tulisivat kaukaa, mutta 64 prosenttia vedoista on tullut rangaistusalueen sisältä. Ei siis ihme, että joukkue on päästänyt 14 ottelussa 20 maalia.
Martínez saattaa sopia Almeríaan, sillä hänenkin pelitavassaan hyökätään melko suoraviivaisesti pystysuuntaan. Martínez pystynee ainakin kehittämään Almerían puolustuspelaamisen heikkouksia. JIMin luotsaama Valladolid onnistui viime kaudella pakottamaan vastustajat laukomaan suuren osan kudeistaan boksin ulkopuolelta. Toisaalta riskitason vetäminen alaspäin saattaa kostautua entistäkin tukkoisempana hyökkäyspelaamisena.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- AS Roma haluaa palkata Carlo Ancelottin uudeksi päävalmentajakseen
- La Liga -jumbo löi hanskat tiskiin – myi vielä kolmannenkin avauskokoonpanon pelaajan tammikuussa
- Real Madridiin yhdistetty Alphonso Davies solmi jatkodiilin
- Johnny Cardosolle pitkä jatkopahvi Real Betisiin
- Manchester Cityn jättikaupasta lisätietoja – Barcelona saa kasvatistaan luultua pienemmän summan
- Real Madridin toppariosastolle kolmas loukkaantuminen
- Leganés hankki skotlantilaisseuran luottohyökkääjän – haaviin myös Kroatian maajoukkuepuolustaja
- Real Betis hankki maalitykin MLS:stä
- Celta Vigo täräytti La Ligan tammikuun kalleimman pelaajakaupan aivan siirtotakarajan kynnyksellä
- Real Madrid teki valituksen tuomareista – ”Manipulointia ja väärentämistä”
- Manchester Cityn jättikaupasta lisätietoja – Barcelona saa kasvatistaan luultua pienemmän summan
- Real Madridiin yhdistetty Alphonso Davies solmi jatkodiilin
- Cristiano Ronaldo avautui Kylian Mbappén pelaamisesta: ”Ei hän osaa sitä”
- Real Madridin toppariosastolle kolmas loukkaantuminen
- Barcelona neuvottelee viime hetken pelaajakaupasta
- Celta Vigo täräytti La Ligan tammikuun kalleimman pelaajakaupan aivan siirtotakarajan kynnyksellä
- Real Betis hankki maalitykin MLS:stä
- Barcelonalle tulossa aikainen joulu – entisestä pelaajasta kassaan jopa 24 miljoonaa euroa
- La Liga -jumbo löi hanskat tiskiin – myi vielä kolmannenkin avauskokoonpanon pelaajan tammikuussa
- Leganés hankki skotlantilaisseuran luottohyökkääjän – haaviin myös Kroatian maajoukkuepuolustaja