Neymarin entinen agentti Wagner Ribeiro on paljastanut halunneensa hyökkääjälle taannoin Real Madrid -siirtoa. Ribeiron mielestä siirto Santosista valkopaitoihin olisi ollut taloudellisesti parempi vaihtoehto.

Neymar kuitenkin halusi valita oman suosikkiseuransa.

– Sain tarjouksia Chelsealta ja Real Madridilta. Halusin hänen menevän Realiin ja olen aina sanonut sitä. Se oli taloudellisesti hyvä tarjous ja paras Santosille. Se oli myös paras pelaajalle. Neymar kuitenkin päätti mennä Barcelonaan, koska se oli hänen sydämensä seura, Ribeiro paljasti AS:lle.

Neymar siirtyi Barcaan kesällä 2013 Santosista. Ribeiro ei enää edusta brasilialaista.

– Olin hänen agenttinsa siitä saakka, kun hän oli 12-vuotias. Neuvottelin hänelle kaksi sopimusta Santosissa. Mutta kun hän kasvoi, hänen isänsä otti vastuun kaikista asioista. Hänen isänsä on luottamuksen arvoinen, agentti sanoi.