Muutama päivä sitten Barça otti yhteyttä Espanjan jalkapalloliittoon irrottaakseen Pedrin, 18, maan olympiajoukkueesta. Valta on kuitenkin liitolla, joka ei näin halua toimia. Se pitää Pedriä välttämättömänä osana joukkuetta, joka tavoittelee Japanin kisoista kultaa.

Tässä tilanteessa Pedri menee sinne, minne hänet ohjataan.

Barcelonan seurajohto on huolissaan Pedrin fyysisestä ja henkisestä kunnosta. Hän on pelannut toistaiseksi jo 60 virallista ottelua tällä kaudella. Hän oli yksi Ronald Koemanin luottomiehistä päättyneellä kaudella ja maajoukkueessaankin avauskokoonpanon mies.

Pedrin työnkuva on muuttunut jyrkästi vain muutamassa kuukaudessa. Kun EM-kilpailut ovat ohi, hän saa vain lomailla muutaman päivän ajan ennen kuin velvollisuudet olympiajoukkueessa kutsuvat.

Espanja pelaa ensimmäisen ottelunsa 22. heinäkuuta Egyptiä vastaan.

Kun Tokion-matka päättyy, Pedrin annetaan levähtää muutama viikko. Hän on lähes varmasti poissa ensi kauden kahdesta ensimmäisestä ottelusta. Pedriä tuskin myöskään kutsutaan Espanjan A-maajoukkueeseen takaisin vielä syyskuussa.

Lähde: Sport