Sergio Agüero saattaa joutua lopettamaan pelaajauransa, kertoo Catalunya Radion toimittaja Marta Carreras.

Onda Ceron tunnettu Barcelona-toimittaja Alfredo Martínez kertoi Twitterissä Carrerasin tiedoista.

Agüerolle on kerrottu, että hänen sydämen rytmihäiriönsä ei ole hyvälaatuinen. Pelaajalle on myös kerrottu, että ura saattaa loppua suunniteltua aiemmin.

Agüero kärsi muutama viikko sitten pelatussa Alavés-ottelussa hengitysvaikeuksista ja rintakivuista. Katalonialaismedioiden mukaan Agüero kärsii sydämen rytmihäiriöstä. Barcelona tiedotti viime viikolla Agüeron olevan ainakin kolmen kuukauden ajan sivussa pelikentiltä.

33-vuotias Agüero siirtyi kesällä vapaana agenttina Barcelonaan. Agüero on pelannut Barcelonassa viidessä ottelussa yhteensä 165 minuuttia ja onnistui maalinteossa el Clásicossa.

Alfredo Martínez

@Alfremartinezz
Ojo a lo que explica @MartaCarreras_ . El Kun Aguero al borde de la retirada. Al parecer la arritmia que padece no es benigna. El jugador ya ha sido informado y podría precipitar su retirada del fútbol