Barcelona saattaa tehdä viime hetken pelaajakaupan tammikuun siirtoikkunan viimeisenä päivänä.

Porto on ottanut yhteyttä Barcelonaan hankkiakseen Pablo Torren katalonialaisseurasta. Neuvottelut perustuvat siihen, että Porto on myymässä entisen barcelonalaisen Nico Gonzálezin Manchester Cityyn ja tarvitsee tilalle uuden pelaajan.

González ja Torre ovat toki profiililtaan hyvin erilaisia pelaajia, mutta joka tapauksessa Porto on toimittaja Toni Juanmartín mukaan 21-vuotiaan keskikenttäpelaajan perässä.

Torre on jäänyt Barcelonassa hyvin pienelle vastuulle. Tällä kaudella nuorukainen on saanut kaikki kilpailut mukaan lukien vastuuta 12 ottelussa yhteensä 373 minuuttia. Se vastaa reilua neljää täyttä ottelua. Peliaikaan suhteutettuna Torre on ollut hyvin tehokas. Mies on iskenyt neljä maalia ja antanut kolme maalisyöttöä.

LUE MYÖS