Diario Sport -lehti väittää Real Madridin kyllästyneen La Ligaan niin paljon, että suurseura etsii ”turvapaikkaa” toisesta eurooppalaisesta liigasta.

Sportin mukaan madridilaiset ovat niin pahoissa riidoissa La Liga -pomo Javier Tebasin kanssa, että Los Blancos haluaa lähteä etsimään uusia haasteita muualta.

Lisäksi Real Madridia hiertää tuomaritoiminta, josta seuran henkilöt ovat laukoneet julkisuudessa tulikivenkatkuisia kommentteja.

Euroopassa on ollut aiemmin Superliiga-virityksiä, mutta tässä tapauksessa Sport kirjoittaa, että Real Madrid yksinkertaisesti vain siirtyisi toiseen, valmiina olevaan liigaan.

Sport jatkaa, että Real Madrid voisi pyytää tähän lupaa Fifalta. Ilman luvan heltiämistä mitään siirtoakaan ei ole tulossa.

Brittitabloidi The Sun uutisoi Sportin väitteistä, mutta jopa Sun kuvailee Sportin uutista sensaatiohakuiseksi.

Forbes puolestaan on tarttunut Sportin juttuun ja kertoo, että Ranskan Ligue 1, Italian Serie A ja Saksan Bundesliiga olisivat Real Madridin vaihtoehtoja, jos seura oikeasti päättäisi jättää Espanjan liigan.