Real Madrid otti arvokkaan 2-1-voiton Mestarien liigan neljännesvälierien ensimmäisessä osaottelussa Atlético Madridia vastaan.

Rodrygo iski ottelun avausmaalin, ja Brahim Díaz viimeisteli voitto-osuman. Ottelun jälkeen päävalmentaja Carlo Ancelotti kehui kaksikkoa vuolaasti.

– Joukkue teki rajusti töitä, mutta kaksi pelaajaa nousivat ylitse muiden: Rodrygo ja Brahim. He olivat parhaat pelaajamme, Ancelotti sanoi lehdistölle.

Díaz ei todennäköisesti olisi pelannut ottelussa ilman Jude Bellinghamin pelikieltoa. On mielenkiintoista nähdä, kumpi kaksikosta pelaa toisessa osaottelussa.

– Ei ole varmaa, että Brahim putoaa penkille, kun Bellingham palaa. Brahim ei ole selkeä avauksen pelaaja, mutta hän on käyttänyt peliaikansa hyvin hyväkseen, Ancelotti sanoi.

Kehuja irtosi myös 300:nnen ottelun Real Madridin paidassa pelanneelle Fede Valverdelle.

– Sanat eivät enää riitä. Hän teki valtavan työn. Hän oli pelin jälkeen aivan lopussa, Ancelotti sanoi.

Ancelotti kommentoi myös ottelusuunnitelmaansa. Tarkoitus oli pakottaa Atlético pitämään palloa.

– Emme prässänneet kovin paljon, mutta se ei ollut tarkoituskaan. Atlético pääsi hallitsemaan ajoittain ja toisinaan taas me. He eivät saaneet luotua kovin paljon maalipaikkoja.

Toinen osaottelu pelataan keskiviikkona 12.3. kello 22 Suomen aikaa.

LUE MYÖS