FC Barcelona kiinnostaa Bundesliga-tähti Xavi Simonsia, asiasta kertoo siirtouutisointiin erikoistunut toimittaja Fabrizio Romano. Romanon mukaan siirto Barcelonaan ei kuitenkaan ole todennäköinen tulevana kesänä.

21-vuotias Simons on loistanut PSV:stä lähtönsä jälkeen parin kauden ajan Red Bull Leipzigissä.

– Xavi Simons haaveilee Barcelonassa pelaamisesta jonain päivänä, mutta tämän kesän osalta se näyttää epätodennäköiseltä, Fabrizio Romano kertoi.

Romanon mukaan Simonsin mahdollinen siirto ensi kesänä on ajankohtainen ja että Valioliigan seurat ovat vahvimmin mukana kisassa. Siirtosumman odotetaan olevan noin 75 miljoonaa euroa.

Simons pelasi juniorivuosinaan pitkään Barcelonassa. Amsterdamissa syntynyt hollantilaispelaaja oli vuosina 2010-2019 Barcelonan akatemiassa ennen siirtoaan PSG:n akatemiaan.

Lähde: Football Espana