Real Madridin laitapuolustaja Ferland Mendy ei pysty enää pelaamaan tällä kaudella. Sama kohtalo on edessä David Alaballa. Seura vahvisti myöhään tiistai-iltana, että hänen nivelkierukkansa on revennyt.

Mendy loukkasi takareisijänteen oikeasta jalastaan Espanjan cupin loppuottelussa. Vamma on niin vakava, että se estää häntä osallistumasta seurajoukkueiden MM-kilpailuihin, vahvistaa italialaistoimittaja Fabrizio Romano.

The Athleticin Guillermo Rain mukaan Alaban suhteen on vielä toivoa. Tämä saattaa toipua kisoihin.

Aiemmin lauantaina saatiin tietää, että Real Madridin puolustajista myös Antonio Rüdiger kuntouttaa polveaan seuraavat kaksi kuukautta. Joukkueella on tällä hetkellä terveenä ainoastaan neljä edustusjoukkueen puolustajaa, jotka ovat Raúl Asencio, Jesús Vallejo, Fran García ja Lucas Vázquez.

Muokattu 29.4. klo 23.33: Lisätty maininta David Alabasta.