Espanyol haki Moskovasta tärkeän voiton surkean avausjakson jälkeen – kiinalaishyökkääjä teki europelien historiaa

Espanyol kohenteli asemiaan Eurooppa-liigan alkulohkossaan, kun se haki Venäjältä huipputärkeän 1-0 -voiton. Espanyol nousi lohkossaan nyt kakkoseksi. Lohkokärjessä kiitää bulgarialainen Ludogorets Razgrad, joka on ottanut selvät voitot sekä TsSKA Moskovasta että Ferencvarosista.
Ottelun avausjaksoa hallitsi kotijoukkue TsSKA. Aneeminen ja vaaraton Espanyol ei saanut koko ensimmäisellä puoliajalla aikaiseksi kuin yhden kosketuksen TsSKA:n boksissa. Venäläisjoukkue loi sen sijaan pari vaarallista maalipaikkaa, mutta kokenut Diego Lopéz piti joukkueensa pelissä mukana.
#UEL @EuropaLeague
Argentiinalaishyökkääjä Jonathan Calleri joutui tulemaan vaihtoon jo ennen ensimmäisen puoliajan puoltaväliä. Callerin korvasi pirteästi esiintynyt Victor Campuzano, 22.
Toisella puoliajalla kentälle pääsi Veikkausliigan SJK:stakin tuttu norsunluurannikkolaispuolustaja Cédric Gogoua. Gogouakaan ei silti mahtanut mitään ottelun avausmaalille, joka merkittiin Espanyolin kiinalaishyökkääjä Wu Lein nimiin.
64. minuutilla nähty maali sai alkunsa Lopézin pitkästä maalipotkusta. Matias Vargas jatkoi pallon Wulle, eikä tämä maalipaikastaan erehtynyt. Wun maali oli historian ensimmäinen kiinalaispelaajan tekemä maali europeleissä.
@RCDEspanyol #RCDEspanyol @EuropaLeague #UEL @UEFAcom
Kuusi minuuttia myöhemmin Wu Lei vaati tuomarilta rangaistuspotkua. Oikeudenjakajan ratkaisu oli kuitenkin varoitus Wulle sukeltamisesta, ja hidastuksen perusteella täysin oikein.
TsSKA oli ottelun alussa hallitsevampi osapuoli, mutta toisella jaksolla terästäytynyt Espanyol sai Venäjän pääkaupungista mieluisia kotiinviemisiä. Lisäajalla vaihtomies Campuzano oli vielä tuplata voittolukemat Vargasin hyvästä esityöstä, mutta TsSKA:n konkarivahti Igor Akinfeev venyi laadukkaaseen torjuntaan.
Vihoviimeisellä, 95. minuutilla Campuzano sai kuitenkin maalinsa. Islantilaistoppari Hordur Magnussonin pusku Akinfeeville epäonnistui pahoin, ja Campuzano pääsi kiertämään maalivahdin ja sijoittamaan pallon tyhjään verkoon.
Ottelun toinen puoliaika jäi mieliin myös fyysisestä ja likaisesta pelistä. Tätä harjoittivat molemmat joukkueet, mutta etenkin TsSKA.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Barcelonaa syytettiin erikoisesta sääntörikkomuksesta – näin asia ratkesi
- Ronald Koeman: Frenkie de Jongin jatkosopimus riippuu Barcelonasta
- Marc-André ter Stegen palaa pian pelikentille – tarvitsee peliaikaa päästäkseen maajoukkueeseen
- Real Betis iski lähelle Konferenssiliigan välieräpaikkaa
- Real Madridin valmentajalegenda Leo Beenhakker on kuollut
- Sevilla vahvisti tärkeän jatkosopimuksen
- Menettääkö Wojciech Szczęsny ykkösvahdin paikkansa Barcelonassa? – ”Ei se olisi minulle mikään ongelma, jos…”
- Lainatopparin tilanne auki – Atlético odottaa Barcelonan tulevan vastaan vaatimuksissaan
- Hansi Flick: Barcelonan jatkopaikka ei ole vielä varma – ”Tämä on hullu laji”
- Barcelona murskasi Mestarien liigassa Robert Lewandowskin johdolla
- Menettääkö Wojciech Szczęsny ykkösvahdin paikkansa Barcelonassa? – ”Ei se olisi minulle mikään ongelma, jos…”
- Jude Bellinghamilta rehellinen arvio Real Madridista: ”Me olimme onnekkaita”
- Real Betis iski lähelle Konferenssiliigan välieräpaikkaa
- Lainatopparin tilanne auki – Atlético odottaa Barcelonan tulevan vastaan vaatimuksissaan
- Real Madridin valmentajalegenda Leo Beenhakker on kuollut
- Marca: Real Madridin seurajohto pettyi joukkueen asenteeseen
- Sevilla vahvisti tärkeän jatkosopimuksen
- Carlo Ancelotti ei pidä UCL-jatkopaikkaa todennäköisenä: ”Meillä on hyvin pienet mahdollisuudet”
- Hansi Flick: Barcelonan jatkopaikka ei ole vielä varma – ”Tämä on hullu laji”
- Barcelonaa syytettiin erikoisesta sääntörikkomuksesta – näin asia ratkesi